درب ضد حریقبه انواعی از درب ها اطلاق می شود که در مقابل حریق و انتشار آتش به مکان های دیگر ساعات زیادی مقاومت می کند. درب ضد حریق بر اساس ساختار و مکان های استفاده آن از متریال مختلفی ساخته شده و به دلیل نوع ساخت و مراحل ساخت این درب ها موجب شده تا یک درب مقاوم در برابر حرارت و شعله های آتش باشد. در زمانی که استفاده از استانداردها برای ایجاد ایمنی و مقاومت ساختمان ها یک امر ضروری و مهم می باشد استفاده از درب ضد حریق برای ساختمان های بلند مرتبه نیز یک نیاز اصلی و اساسی محسوب می شود تا ایمنی و امنیت افراد ساکن ساختمان تامین گردد. هیچ نگرانی و دلهره ای برای استفاده کنندگان ساختمان از پیش آمدن حوادث ناگهانی بابت نجات جان خود نداشته باشند. برای جلوگیری از سرعت پخش شدن آتش در ساختمان راه روها و راه پله ها به گونه ای طراحی می شود که هر فضا به عنوان بخش مستقل از هم ایفای نقش کند. در ساختمان ها برای ایجاد کردن این فضاهای مستقل از درب هایی استفاده می کنند که برای تامین ایمنی ساختمان این نوع درب ها باید از نوع درب ضد حریق باشد تا در زمانی که در بسته است مانع از پخش آتش به سایر نقاط شود و زمانی هم که درب باز می باشد امکان عبور راحتر و سریع تر ساکنین به وجود آید. نتیجه درب ضد حریق با این امکان که جلوی نفوذ آتش در مدت زمان طولانی را به بخش های دیگر می گیرد موجب عبور راحت و سریع افراد در شرایط سخت و اضطراری نیز می شود.


چیزهایی که باید در مورد درب ضد حریق بدانید
درب‌های ضد حریق از اجزا مختلفی ساخته می‌شوند. این درب‌ها معمولا از چوب ساخته می‌شود که روی آن‌ها را با شیشه ضد حریق می‌پوشانند. لبه‌های اطراف درب نیز درزگیری های خاص خود را دارد.
بهترین گزینه برای مکان‌های پر خطر است. برخی از اتاق‌ها در خانه‌های مسکونی یا واحدهای تجاری دارای وسایل برقی یا کابل‌های برقی زیادی هستند. برای مثال معمولا آشپزخانه دارای وسایل برقی زیادی است که امکان آتش سوزی دارند و در ساختمان‌های تجاری نیز اتاق‌های کنترل یا سرور، مکان‌هایی هستند که امکان آتش سوزی آن‌ها زیاد است. از این با در نظر گرفتن این موارد می‌توان با استفاده از درب ضد حریق تا حد زیادی ساختمان را در برابر آتش ایمن کرد.


درب ضد حریق به تنهایی کافی نیست. همانطور که می‌دانید آتش چیزی نیست که به راحتی بتوان آن را مهار کرد یا از آن پیشگیری کرد. در نتیجه باید ارزیابی دقیق ریسک را برای خانه یا فضای مدنظر انجام داد. به کمک یک متخصص آشنا با مقررات مربوط به آتش سوزی می‌توانید اقدامات لازم برای کاهش آسیب هنگام آتش سوزی را انجام دهید. برای مثال علاوه بر درب‌های مقاوم در برابر آتش به مسیرهای فرار، سیستم‌های اخطار و سایر تجهیزات مربوط به آتش سوزی نیاز داریم. از این رو استفاده از این نوع درب‌ها به تنهایی کافی نیست.