درب وسیله ای برای جداسازی یک مکان از مکان دیگر است. درب ها با توجه به منطقه زندگی و فرهنگ جامعه در مدل های مختلف ساخته میشوند و دارای جنس های گوناگون هستند. اجزاء درب با توجه به نیاز انسان و به مرور زمان ساخته شده  و شکل های خاص به خود گرفته اند. برخی اوقات علائمی که بر روی درب های قدیمی دیده میشوند حاکی از نشانه های تاریخی یک دوره از زمان میباشند. در ساخت درب از متریال های گوناگونی استفاده میشود که رایج ترین آنها چوب و فلز است. درب های چوبی و فلزی یا درب های ساخته شده از ترکیب این دو متریال از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته و همواره مورد توجه صاحب خانه ها بوده اند. فلز و چوب دو متریال اصلی برای ساخت درب محسوب میشوند، اما گسترش مواد اولیه، ارتباط فرهنگ های مختلف با یکدیگر و ایده های متنوع ساخت درب منجر به ایجاد درب های زیبا و مقاوم با تنوعی از طرح، رنگ و متفاوت از گذشته شده اند.

درب شیشه ای

شیشه جزء متریال هایی ست که برای ساخت درب و پنجره به وفور مورد استفاده قرار میگیرد. درب شیشه ای با توجه به سلیقه صاحب خانه ممکن است برای مکان های خاص استفاده شود. به طور معمول این نوع درب در پشت خانه قرار میگیرد تا بتوان حیاط یا باغ را بدون هیچ مانعی مشاهده کرد. درب های شیشه ای بسیار زیبا هستند اما در استفاده از آنها باید مراقب حریم خصوصی خانه خود باشید و از آنها در برابر شکستگی و ترک خوردگی محافظت نمایید. استفاده از پانل های شیشه ای در فریم های چوبی بسیار رایج و گزینه ای مناسب برای درب های جلویی منزل به شمار میرود. این درب ها نسبت به سایر درب های شیشه ای سنگین تر هستند و هزینه ساخت آنها نیز بالاتر میباشد و علاوه بر آن نیازمند مراقبت و نگهداری میباشند.

درب استیل

استیل و سایر متریال های فلزی به دلیل کارایی بالا سالهاست در ساخت درب ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. این متریال گزینه ای مناسب برای درب های داخلی و خارجی ساختمان محسوب میشود.درب استیل میتواند توپر یا توخالی باشد. استیل جایگزین خوبی برای چوب شده است و به طور گسترده در ساخت فریم های درب و پنجره مورد استفاده قرار میگیرد. این فریم ها در مقایسه با فریم های چوبی مقرون به صرفه تر هستند.

درب PVC

PVC اصطلاحی رایج برای محصول ساخته شده از پلی وینیل کلراید است. پی وی سی یک ماده پلاستیکی ست که برای ساخت انواع محصولات مثل تانک آب, لوله و اتصالات خانه به کار میرود. استفاده از پی وی سی برای ساخت درب بسیار رایج شده و این درب ها در طیف وسیعی از طرح و رنگ به بازار عرضه میشوند. از مزیت درب PVC میتوان به وزن سبک, استحکام بالا, ضد خوردگی, مقاومت بالا در برابر حرارت, قارچ و حشرات اشاره نمود. ساخت و نصب این نوع درب آسان است. درب پی وی سی وزن بسیار سبکی دارد اما مانند درب های فلزی و چوبی مقاومت بالایی در برابر تغییرات جوی و آب و هوایی ندارد, به همین دلیل برای درب ورودی مناسب نیست. درب های PVC در بازار موجود میباشند و قیمت آنها نسبت به درب های چوبی مقرون بصرفه تر است. امروزه از محصولات پی وی سی در ساخت پنجره نیز استفاده میشود.

درب فایبر گلاس

فایبرگلاس نوعی پوشش است که از مواد نفتی و پشم شیشه ساخته میشود. این ماده بادوام, سبک و غیر قابل اشتعال است و استحکام کششی بالایی دارد. الیاف شیشه ای با رزین احاطه میشوند و برای ساخت محصولاتی مانند درب, پنجره, وان حمام و… مورد استفاده قرار میگیرد. فایبر گلاس یک ماده سخت شده است که هزینه نگهداری آن در مقایسه با چوب و استیل کمتر است. درب های فایبرگلاس از استحکام بالایی برخوردار هستند و دارای پیچ و تاب نمیباشند. آنها نوعی فوم پر شده هستند که ویژگی یک عایق خوب را دارا میباشند. فایبرگلاس خاصیت رنگ پذیری دارد و میتوان آن را در رنگ های مختلف تولید کرد. درب و پنجره های فایبرگلاس را میتوان با پانل های چوبی ترکیب نمود و زیبایی آن را دو چندان کرد. درب های فایبرگلاس هم برای درب های داخلی و هم بیرونی کاربرد دارند و در مدل ها و طرح های متنوع ساخته میشوند.